اطلاعات بی‌خاصیت‌ترین روزنامه دنیا

یاداشتی از وبلاگ سابق دانشطلب بازنشر می‌کنیم که به همراه نوشته حسین، یاداشتی تحت عنوان «نقش روزنامه های کهنه در جنگ نرم؛ در وضعیت درجا نمی شود جنگیید» چندی پیش نوشته بودند. معلوم نیست چرا حسین که با اشتیاق و هزینه شخصی دوره کارشناسی ارشد مطالعات رسانه خواند تا بتواند به رسانه‌های کشورش کمک کند باید نوزده ماه در ‹بازداشت موقت› باشد.

جنگ نرم یا هست یا نیست! جنگ اگر اتفاق بیافتد با رودربایستی و ملاحظه کاری پیش نمی رود، در جنگ باید با تمام قوا وارد شد و تمام قد ایستاد و مقاومت کرد. نمی شود اصل جنگ را قبول کرد اما در شیوه جنگیدن دچار مسامحه و ملاحظه کاری شد، خیر! جنگ، جنگ است و اگر کسی دم از جنگ می زند باید لوازمش را هم بپذیرد و الا متهم می شود به اینکه واقعیت جنگ را نپذیرفته و اصلا «جنگ نرم» را به عنوان ابزار مسامحه کاری و به فراموشی سپردن مسائل دیگر استفاده کرده است.

سخن گفتن از اهمیت روزنامه ها در جنگ نرم هم حرافی کردن درباره بدیهیات است. مطمئنا سهمی از این جنگ نرم به عهده نشریات مکتوب است. اما سه روزنامه معتبر (حداقل به اسم) و قدیمی هستند که نقش آنها در این جنگ نزدیک به صفر  تقلیل پیدا کرده چون جز خوانندگان ثابتی که دارند و اعلامیه های سیاسی ای که گاه و بیگاه از خودشان صادر می کنند کار دیگری انجام نمی دهند. این سه روزنامه به ترتیب اهمیت کیهان، اطلاعات و جمهوری اسلامی هستند. روزنامه های شناخته شده ای که نام و روش روزنامه نگاری شان به انگ تقلیل پیدا کرده است.

اتهام روزنامه کیهان بیشتر کم کاری، حداکثر نکردن ظرفیت ها، درجا زدن و میدان دادن به آدمهای تندرو و قلم های زهر دار و کینه پرور است. روزنامه ای که وجهه رسمی دارد نباید ادبیات افشا و تلافی جوئی را به کار بگیرد. ولو اینکه روزنامه های اصلاح طلب کار نقد و اعتراض را به فحاشی و لجن مالی بکشند کیهان نباید سد را بشکند و اینطور کینه توزی آنها را تلافی کند. اگر یک مقدار بار توهم توطئه در کیهان کم شود و اینقدر بدبختی ها و زبونی های آمریکا را بزرگ نکند مشکل عمده ای در محتوا و مواضع کیهان وجود ندارد، به خصوص که کیهان پرچمدار نقد درونی نظام هم هست. از نظر شکل کار و وضعیت چاپ و نشر هم که ضرورت تحول در کیهان بدیهی است، شکل و شمایل کیهان هیچ جذابیتی برای افسران جنگ نرم ندارد.

روزنامه اطلاعات اما روزنامه ای بی خاصیت و نمونه بارز اسراف و ندانم کاری است. موسسه اطلاعات با آن عظمت و توانائی به دست یک اصلاح طلب بی خاصیت افتاده که مشهور است می گویند خودش هم اخبار سیاسی را از داخل صحن و از دوستان نماینده اش جویا می شود! اگر واقعا در جنگ نرم هستیم و جنگ نرم مهم است چرا باید اینهمه سرمایه و انرژی در موسسه و روزنامه اطلاعات هدر برود؟ فقط به خاطر اینکه سهام حکومتی اصلاح طلب ها کسر نشود؟! روزنامه جمهوری اسلامی هم که اگر درباره اش صحبت نکنیم سنگین تریم! جمهوری اسلامی به ارگان  هاشمی رفسنجانی و مسیح مهاجری تبدیل شده و انگار این هم تکه سهامی است که آقایان ضرورتا باید داشته باشند و با آن سبک و سیاق روزنامه درآوردنشان اسم جمهوری اسلامی را هم مضحکه خودشان کنند.

بیش از این ارزشش را ندارند! نوشته حسین درخشان را بخوانید:

کیهان و اطلاعات باید وارد قرن بیست و یکم شوند

آقا من یک پیشنهاد دارم. الان سالهای سال است که روزنامه‌های اطلاعات، کیهان و جمهوری اسلامی توسط سه نفر آدم به ترتیب محمود دعایی، حسین شریعتمداری، و مسیح مهاجری اداره می‌شود. الان مطمئن نیستم، ولی فکر می‌کنم سالهای ریاست این آقایان بر این موسسات بر اساس حکم رهبر به بیش از ده سال رسیده است که این وضعتی استثنایی است. چون آقای خامنه‌ای هم بارها خودش به صراحت گفته که بودن کسی را بیش از ده سال بر یک مسند صلاح نمی‌داند و خوب است برای جوان‌گرایی و نوگرایی هم که شده این تغییرو تحولات اتفاق بیفتد. پس آیا وقتش نیست که سران این سه روزنامه‌ تغییر کنند؟ آیا قرار است این آقایان تنها کسانی باشند که قاعده‌ی مرسوم رهبر را می‌شکنند؟

انگیزه‌ی من اتفاقا اصلا سیاسی نیست. بلکه بیشتر به کارکرد و اثر این روزنامه‌ها برمی‌گردد، بخصوص که از بیت‌المال تغذیه می‌شوند. مثل روزنامه‌ی اطلاعات و مجله‌هایش را نگاه کنید. من شک ندارم اگر این را بدهند دست یک جوان نوگرا و کاربلد که از نظر موضع سیاسی هم با آقای دعایی هیچ تفاوتی نداشته باشد، اثر این روزنامه و مجلاتش بسیار بیشتر خواهد بود. روزنامه‌ی اطلاعات را با آن قطع کت و کلفت و آن مطالب خسته‌کننده و آن صفحه‌بندی‌های زشت و آن زبان عصاقورت داده در شان ممکلت جوان و باهوش و پرانرژی‌ای مثل ایران نیست. مثلا مقایسه‌اش کنید با روزنامه‌‌‌ی ایران که از ابتکارات مثبت رفسنجانی بود برای اینکه دیده بود پیروپاتال‌های اطلاعات و جمهوری اسلامی را هیچ‌کس رغبت نمی‌کند بخواند و دولت عملا هیچ رسانه‌ای که با آن بتوان مواضعش را اعلام کند و برنامه‌هایش را تشریح کند ندارد. یا حتی همشهری یا جام جم.

کیهان البته از زمان مهدی نصیری که آن زمان جوانی پرانرژی بود با این دوتای دیگر فرق داشت و حداقل از نظر محتوا واقعا جوانانه و منتقد و رادیکال بود. حسین شریعتمداری هم همان تم جوانانه را بخاطر ذهن جوانش حفظ کرد. ولی با این وجود، کیهان با توجه به این همه پتانسیل و امکاناتی که دارد از نظر یک بنگاه رسانه‌ای مدرن واقعا خیلی ضعیف است.تيراژ کیهان و اطلاعات باید حداقل ده برابر این باشد. باید قطعشان کوچک شود و صفحه آرایی‌شان به کل عوض شود. باید صبح و عصر منتشر شوند. باید ضمیمه‌های مختلف دربیاورند. باید تعداد صفحاتشان ده برابر شود. باید مطالبششان به معیارهای تازه‌ی روزنامه‌نگاری نوشته شوند. باید تمام رنگی و قشنگ و خواندنی باشند. باید هر روز در دوبی و لندن و نیویورک منتشر به فارسی منتشر شوند. باید به انگلیسی منتشر شوند و هر جا که هرالد تریبون هست، کیهان و اطلاعات انگلیسی هم باشند. باید به عربی در پایتخت‌های مهم دنیای عرب هر روز منتشر و توزیع شوند.

خلاصه کیهان و اطلاعات باید وارد قرن بیست و یکم بشوند. ایران توان مالی و اجرایی و مدیریتی این را دارد و اگر هم جایی ضعف هست به آسانی و با چهارتا دوره‌ی کارآموزی در خارج و داخل برطرف می‌شود. مشکل از مغز آدم‌هایی است که اینها را می‌چرخانند و دید محدود و انتظارات پایین و اعتماد به نفس کم‌شان. و گرنه ایرانی که می‌تواند چیزی مثل پرس تی.وی را راه بیندازد یا شصت‌تا کانال تلویزیون و رادیویی برای هر جور سن و سلیقه‌ای راه بیندازد، چطور نمی‌تواند یک روزنامه‌ی قرن بیست و یکمی و جهانی راه بیندازد؟

تکرار می‌کنم که اصلا منظورم جهت‌گیری سیاسی این روزنامه‌ها نیست. کیهان باید و باید در همین موضع عدالت‌خواهانه و ضد امپریالسیتی و ضد اسراییلی‌اش باقی بماند. (اطلاعات البته فرق دارد و باید از نظر موضع سیاسی عوض شود. بد نیست حتی برود به سمت مدل سرمایه‌داری اسلامی از نوع کروبی و رفسنجانی، ولی با صراحت بیشتر. از این روزنامه بی‌خاصیت‌تر و بی‌شخصیت‌تر در دنیا ندیده‌ام!) ولی این دو روزنامه از تمام فضای رسانه‌ای این ملکت عقب‌اند. اینها در همان دهه‌ی ۱۳۶۰هنوز دارند در جا می‌زنند، در صورتی‌که بخاطر نام و تاریخ و پتانسیل‌شان باید از همه‌ی روزنامه‌های دیگر جلوتر باشند.

Advertisements

2 Responses to “اطلاعات بی‌خاصیت‌ترین روزنامه دنیا”


 1. 1 الو ژوئن 12, 2010 در 10:11 ق.ظ.

  واقعا خوشحالم که این نفهم زندانی شد. اینقدر بی خاصیت هست که حتی دولت کانادا واسش دلسوزی نمیکنه. هاهاها… امیدوارم تا اخر عمر در زندان بمونه و بپوسه مردک عوضی
  —————————————
  این همه نفرت و خشونت برای چی؟

 2. 2 محفوظ ژوئن 13, 2010 در 4:31 ب.ظ.

  تبریک! فیلتر شدید.
  خیلی جالبه وب‌لاگی که مطالبش در ستایش رهبر انقلاب و هم‌سو با انقلاب اسلامی‌ست، فیلتر می‌شه.
  البته اگه به دوستان سبزاللهی مقیم بالاترین باشه لابد می‌گن توطئه و بازی خود حسینه که می‌خواد مظلوم‌نمایی کنه و ما رو فریب بده!
  واقعا باعث تاسفه. خود حسین 19 ماه بلاتکلیف تو زندون، وب‌لاگی هم که در حمایت ازش درست شده بعد از دو ماه فیلتر می‌شه.
  —————————
  کل وردپرس مسدود شده


Comments are currently closed.این عکس آخرین عکس حسین پیش از بازداشت در حرم شاه‌عبدالعظیم است. بعد از دو سال بازداشت موقت حکم بدومی 19.5 سال زندان براش صادر شده است. ـ

Advertisements

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: